PRĄD I GAZ DROŻEJE! SPRAWDŹ JAK PŁACIĆ MNIEJ

02/03/2014 - 16:26
Instytut Rozwoju Energii Odnawialnej
ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ І ГАЗ ДОРОЖЧАЄ! ПЕРЕВІР ЯК ПЛАТИТИ МЕНШЕ.

Ogrzanie ciepłej wody i budynku, na chwilę obecną, stanowi największą część kosztów utrzymania domu. Dla nas konsumentów stanowi to ważny element naszego budżetu domowego. Dlatego należałoby się zastanowić, w jaki sposób ograniczyć koszty eksploatacyjne, a jednocześnie zachować komfort życia?

Odpowiedź przynosi nam nieoczekiwanie sama natura. Słońce, które produkuje energię czystą, nieskończoną, a co dla nas najważniejsze bezpłatną. To ono może stanowić dla nas rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i tanie. Energia słoneczna jest dostępna w każdym miejscu na ziemi i przy jej użytkowaniu nie powstają żadne emisje degradujące środowisko. Moc promieni słonecznych, które docierają do Ziemi w czasie sześćdziesięciu minut, są równe rocznej konsumpcji energii całej ludzkości.

Obecny rozwój techniki pozwala nam już na wykorzystanie tej energii po przez kolektory słoneczne. Zasada działania takich kolektorów opiera się na pochłanianiu energii cieplnej zawartej w promieniowaniu słonecznym bezpośrednim oraz rozproszonym, poprzez powierzchnię absorpcyjną kolektora. Następnie energia ta przekazywana jest do czynnika grzewczego (płynu o niskiej temperaturze zamarzania) przepływającego przez szynę zbiorczą. W kolejnym etapie ogrzany płyn przepływa do zasobnika. Tam oddaje ciepło ogrzewanej wodzie użytkowej, znajdującej się w zasobniku, i ochłodzony wpływa z powrotem do kolektora.

Jeżeli przyjmuje się, że w skali jednego roku 1m2 powierzchni każdego dachu potrafić odebrać 1000 kWh to, czemu nie skorzystać z tego rozwiązania. Oczywiście należy pamiętać, że rodzaj kolektora słonecznego, jego umiejscowienie, wielkość czy rodzaj płynu stanowi ważny element w pozyskaniu ciepła.

Zakup kolektorów słonecznych opłaca się także w naszej szerokości geograficznej. W miesiącach od marca do października dobrze dobrany zestaw wg producentów może zapewnić nam do 80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. W miesiącach najcieplejszych kolektory mogą zapewnić 100% energii zużywanej na ogrzanie wody. Oczywiście koszt samej instalacji rozłożą nam się na kilka lat. Myli się ten, kto myśli, że wszystko jest za darmo. Pewne nakłady finansowa trzeba ponieść, ale ten, kto dobrze przeliczy wydatki i zyski będzie pozytywnie zaskoczony jego wynikiem.

Ciepło wytwarzane przez próżniowe kolektory słoneczne można wykorzystywać również w procesach technologicznych do podgrzewu surowców, podgrzewu ścieków dla intensyfikacji procesów chemicznych itp. Tego typu energia grzewcza stanowi, zatem nie tylko zmniejszenia kosztów ogrzewania, ale oszczędność zasobów naturalnych.

A.R.

PRODUKTY
  • BREGUS KELEA
  • Bregus P6-D60 Duble Glass Moduł PV 60 cells, 245-265 W

Wychodząc naprzeciw ciągłej eksploatacji Ziemi, naukowcy i inżynierowie starają się znaleźć nowe źródła energii odnawialnej. W szczególności zainteresowani są wodą i jej wszechstronnością. Wiele badań i projektów zmierza do pozyskiwania energii ze strumyków, rzek i energii falowej, które są określone jako okrągłe ruchy cząsteczek wody, spowodowane wiatrem, który przemieszcza powierzchnię wody poprzez tarcie.