CZY XXI WIEK TO ERA FOTOWOLTAIKI?

02/03/2014 - 16:05
Instytut Rozwoju Energii Odnawialnej
ЧИ  ПРАВДА, ЩО  XXI СТОЛIТТЯ ЯВЛЯЕТСЯ Є ЕПОХОЮ СОНЯЧНИХ БАТАРЕЙ?

Na przełomie kilku lat wiedza na temat odnawialnych źródeł energii wzrosła do poziomu pozwalającego sprawnie posługiwać się wszelką techniką z tym związaną. Wkroczyły również w ten naukowy tryb specjalistyczne pojęcia umożliwiające adekwatne nazywanie różnych procesów czy technologii. Ewolucja ekologicznych działań niesie ze sobą także pasmo odkrywczych sukcesów. Tak oto dochodzimy do powstania pojęcia fotowoltaiki.

Zwykłemu laikowi słowo to nie za wiele mówi, albo nie mówi nic, gdyż edukacja ekologiczna wciąż posiada swoje ciemne, nikomu nieznane strony. Otóż, jest to jedna z dziedzin nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną, co jest równoznaczne z wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje się tu zjawisko fotowoltaiczne, stąd też nazwa. Pobieranie światła słonecznego odbywa się za pomocą ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krystalicznego krzemu. Każde ogniwo zbudowane jest z dwóch warstw: pozytywnej (+) i negatywnej (-). Podczas padania promieni słonecznych, pomiędzy tymi warstwami, wytwarza się napięcie. Moc z jednego ogniwa to 1-6,97 W, dlatego aby uzyskać bardziej efektywne wyniki są one łączone w moduły (panele). Napięcie takiego panelu wynosi 12 V, a moc nie przekracza 80 W. Oczywiście im większa powierzchnia modułu, tym napięcie i moc sukcesywnie wzrastają i mogą sięgać odpowiednio 24 V i 200 W.

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza w Europie, gdyż moc pozyskiwana z instalacji na terenie naszego kontynentu wynosi 52 GW (52000000000 W). Pokrywa to ok. 2 procent zapotrzebowania na energię całej Unii Europejskiej. Co ciekawe wystarczyłoby to na całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię kraju wielkości Austrii. Do państw, które w dużej mierze przyczyniają się do tego sukcesu należy zaliczyć: Czechy, Francję, Belgię, Niemcy, Włochy, Hiszpanie, Wielką Brytanię.

Technologia ta, mimo wysokich kosztów, cieszy się już dużym powodzeniem i uznaniem. Posiada bowiem wiele zalet, a innowacyjność sprawia, że zyskuje sobie pozytywne opinie wśród użytkowników fotowoltaicznych paneli. Nie trzeba podkreślać oczywistego faktu ich neutralności dla środowiska. Nie ingerują negatywnie w otoczenie, a jedynie uatrakcyjniają krajobraz o nowoczesną nutę przyszłości. Ponadto systemy fotowoltaiczne wyróżniają się prostotą instalacji praktycznie na każdej powierzchni. Często spotykany jest widok modułów na dachach budynków lub bezpośrednio na ziemi. Co więcej cechuje je praktyczność, gdyż promienie słoneczne są dostępne wszędzie. Ten czynnik pozwala na użytkowanie takich paneli w warunkach przemysłowych jak i w gospodarstwach domowych.

Nie wszyscy wiedzą, że fotowoltaika wykorzystywana jest również w elektronice użytkowej. Przedmioty takie jak: kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych wykorzystują technologię ogniw fotowoltaicznych, choć nie zawsze ich użytkownicy zdają sobie sprawę z zastosowanych innowacji.

Fotowoltaika jest uznana za najbardziej przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania energii elektrycznej. To dziedzina korzystająca z odnawialnych zasobów, czyli ze Słońca. Jednak to ciągle ta kategoria nauki, która powinna się rozwijać i udoskonalać, gdyż pomoże to w zniwelowaniu wciąż narastającego problemu efektu cieplarnianego. Ważne jest także zwiększenie potencjału firm produkcyjnych oraz budowa systemów fotowoltaicznych, tj. dużych elektrowni słonecznych. Pomóc w tym mogą kampanie propagujące ekologię oraz odnawialne źródła energii, które poparte przez arenę polityczną zyskałyby pozytywny wydźwięk w społeczeństwie. 

PRODUKTY
  • BREGUS KELEA
  • Bregus P6-D60 Duble Glass Moduł PV 60 cells, 245-265 W

Wychodząc naprzeciw ciągłej eksploatacji Ziemi, naukowcy i inżynierowie starają się znaleźć nowe źródła energii odnawialnej. W szczególności zainteresowani są wodą i jej wszechstronnością. Wiele badań i projektów zmierza do pozyskiwania energii ze strumyków, rzek i energii falowej, które są określone jako okrągłe ruchy cząsteczek wody, spowodowane wiatrem, który przemieszcza powierzchnię wody poprzez tarcie.